WIELKOPOLSKI ZLOT PRZODOWNIKÓW TURYSTYKI PIESZEJ PTTK

Piła 18 - 19 listopada 2006 r.

Z upoważnienia KTP Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK w Poznaniu Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej PTTK zorganizował Oddział PTTK w Pile. Bazą Zlotu (wyżywienie i noclegi) był internat Zespołu Szkół przy ul. Dąbrowskiego w Pile. W Zlocie uczestniczyło 45 przodowników turystyki pieszej, w tym 5 honorowych PTP oraz 5 osób towarzyszących z województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego. W Zlocie nie uczestniczyli przodownicy TP z południa Wielkopolski.

W pierwszym dniu Zlotu zorganizowano wycieczkę autokarową, w czasie której uczestnicy zwiedzili: cmentarze wojenne w Leszkowie (zapalono znicze), odbyli podróż kolejką wąskotorową z Białośliwia do Kocika, gdzie odbyła się krótka biesiada przodownicka przy ognisku. Dalej zwiedzili najstarsze w Polsce Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej oraz nowo otwarty Pawilon Myśliwski w prywatnej posiadłości byłego senatora RP Henryka Stokłosy w Śmiłowie k/Piły. Wycieczkę poprowadził przodownik TP i zarazem wiceprezes ZO PTTK w Pile kol. Wojciech Kicman.

Wieczorem tego dnia w świetlicy ZS nastąpiło uroczyste otwarcie Wielkopolskiego Zlotu PTP PTTK, którego dokonał Prezes ZO PTTK w Pile kol.Jacek Markiewicz. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Prezydent m. Piły - Zbigniew Kosmatka, wiceprezes ZG PTTK - Adam Gostyński oraz członek KTP ZG PTTK - Paweł Mordal. Obecny na Zlocie wiceprezes ZG PTTK Adam Gostyński wręczył Kol. Janowi Zengrowi z Wągrowca odznakę i legitymację Honorowego PTP. Kol. Wojciech Kicman z Piły zaprezentował swoje zbiory falerystyczne (odznaczenia państwowe). Krótką prelekcję przybliżającą postać Stanisława Staszica wygłosił dyr. Muzeum St. Staszica w Pile - Józef Olejniczak.

Uczestnicy Zlotu podczas narady przodownickiej

Po części oficjalnej rozpoczęła się dyskusja dot.spraw przodownickich, którą poprowadzili członkowie Wielkopolskiej Komisji TP PTTK. Następnie organizatorzy zaprosili wszystkich chętnych do obejrzenia kilku filmów promujących region pilski W tym samym czasie sześciu przodowników TP PTTK pozytywnie rozszerzyło swoje uprawnienia na kolejne regiony przed Komisją Egzaminacyjną Przodownikow TP, a jedna osoba zdała egzamin na przodownika turystyki pieszej.

Następnego dnia odbyła się piesza wycieczka po Pile, którą poprowadził pracownik Muzeum St. Staszica w Pile - Maciej Usurski. Uczestnicy Zlotu zwiedzili w tym dniu Muzeum St. Staszica, Muzeum Okręgowe w Pile, oraz kościół św. Antoniego, centralny plac Zwycięstwa w Pile i siedzibę Oddziału PTTK. Po skromnym posiłku nastąpiło oficjalne zakończenie Zlotu. W ciepłych słowach za wspaniałą organizację Zlotu podziękował działaczom pilskiego O/PTTK wiceprezes ZG PTTK kol. Adam Gostyński oraz członek WKTP PTTK - Jerzy Szociński, zapraszając wszystkich na kolejny Zlot w przyszłym roku do Środy Wlkp.

Przed Muzeum Stanisława Staszica w Pile

Zlot mógł się odbyć dzięki materialnemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego woj.Wielkopolskiego w Poznaniu, Urzędu Miasta w Pile, Starostwa Powiatowego w Pile, Muzeum St.Staszica i Muz. Okręgowego w Pile oraz Dyr. Lasów Państwowych w Kalinie.


Fotografie: Włodzimierz Mężał

Strona główna | Zielonka '2003 | Września '2004 | Lubiń '2005