Lech Rugała

Wiosenny plener w Dąbrówce Kościelnej, 17 maja 2008

Tym razem wybraliśmy się do Dąbrówki Kościelnej - niewielkiej wsi położonej w pagórkowatej okolicy na skraju Puszczy Zielonki, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kiszkowo. Wieś jest znana z sanktuarium należącego do archidiecezji gnieźnieńskiej. Widok na Dąbrówkę Kościelną od strony miejsca odpoczynku dla turystówW neobarokowym kościele pw. Wniebowzięcia NMP, zbudowanym w latach 1930-1936 na wzgórzu górującym nad wsią, w ołtarzu głównym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia (kopia obrazu z XVII wieku).
Głównie dzięki temu obrazowi i pielgrzymkom gromadzącym polskich katolików, wieś stanowiła w latach zaborów ważny ośrodek podtrzymywania polskości.
Obraz Matki Boskiej Pocieszenia w ołtarzu głównymObecny wizerunek Matki Boskiej namalowany w 1955 roku, który został przyozdobiony koronami papieskimi, jest już czwartą z kolei kopią tego obrazu. Pierwsze dwa obrazy spłonęły w czasie pożarów drewnianych kościołów w 1774 i 1925 roku, trzeci zaginął podczas drugiej wojny światowej. Ówczesny proboszcz z obawy przed Niemcami, wywiózł go. Jednak w czasie działań wojennych budynek, w którym go ukrywano, został zniszczony wraz z obrazem. Kolejna kopia, którą namalowano w 1949 roku, została uznana za niezbyt udaną i umieszczono ją w kaplicy dziennej, skąd jest uroczyście wynoszona podczas procesji "Wielkiego Odpustu". Kult Matki Boskiej Dąbrowieckiej jest bardzo żywy, a Dąbrówka Kościelna staje się coraz liczniej odwiedzaną miejscowością pielgrzymkową. Widok w kierunku doliny ze stawami rybnymiNa miejscowy odpust (w pierwszą niedzielę po 8 września) przybywają tu tysiące ludzi z diecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej.

Położenie na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i przy szlakach turystycznych pieszych i rowerowych powoduje, że Dąbrówka Kościelna jest często odwiedzana przez turystów. Przebiega tędy wielkopolski odcinek trasy turystycznej "Droga św. Jakuba". Okolica jest bardzo malownicza i przyciąga turystów o każdej porze roku. Na południe od wsi urządzono dla nich punkt widokowy i miejsce odpoczynku z wiatą, ławkami, miejscem na ognisko oraz tablicami informacyjnymi. Roztacza się stąd widok na głęboką dolinę i skupione zabudowania wsi z chakterystyczną sylwetką kościoła. W dolinie w kierunku północno-zachodnim, znajdują się stawy rybne, w których prowadzona jest hodowla narybku.
   

Strona główna