67 Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej PTTK

    Śrem, 20-21 listopada 2021 r.

 

Zlot został zorganizowany przez Oddział PTTK Ziemi Średzkiej w Środzie Wielkopolskiej, przy finansowym wsparciu dotacją Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu i WKO PTTK w Poznaniu oraz wsparciu organizacyjnym Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości, Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej, Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Gen. J. Wybickiego w Manieczkach oraz Stowarzyszenia Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego. Zlot był objęty patronatem medialnym przez „Tydzień Ziemi Śremskiej”. Na to coroczne spotkanie przybyli przodownicy TP PTTK z wielkopolskich oddziałów: w Poznaniu, Luboniu, Gnieźnie, Wrześni, Wągrowcu, Pile, Szamotułach, Kościanie, Turku, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Pleszewie; byli oczywiście także PTP oddziału w Środzie Wielkopolskiej. Wśród uczestników byli także goście spoza Wielkopolski, z Gdyni, Łodzi,  Zgierza, Wrocławia, Koszalina i Białegostoku. Razem na zlocie było 65 osób.

Autokar organizatora zabrał przybyłych z dworca kolejowego w Środzie oraz sprzed miejsca zakwaterowania: Hotel L’ascada w Śremie i rozpoczęła się wycieczka krajoznawcza. Na początek zwiedzano dwa urokliwe drewniane kościoły w Dolsku i Mórce. W Jaszkowie, w Centrum Hipiki zlokalizowanym w zespole pałacowo-parkowym Antoniego Chłapowskiego, była okazja popatrzeć nie tylko na konie uczestniczące w Halowych Zawodach Regionalnych, ale i na nadwarciańskie widoki Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Kolejne miejsca na trasie były już związane z główną postacią tego zlotu, czyli Józefem Rufinem Wybickim, w 200-lecie jego śmierci przypadające na rok 2022. W Brodnicy pozostał grób po pierwotnym pochówku oraz pomnik przy pałacu Mańkowskich.
W Manieczkach, miejscu gdzie mieszkał i zmarł autor naszego hymnu narodowego, pozostała wybudowana przez niego, a obecnie odnowiona kaplica-rotunda i kilka miejsc go upamiętniających. Na zakończenie trasy była wizyta w Pracowni Odlewniczej Garstka Studio, w której powstają odlewy z brązu wielu pomników i tablic, a znajdują się na terenie całego kraju, w tym związane z J. Wybickim i gen. J.H. Dąbrowskim. Podczas wieczornego spotkania przedstawione zostały dwie prezentacje: „Walory przyrodnicze i kulturowe Rogalińskiego Parku Krajobrazowego” zaprezentowała koleżanka Aleksandra Staszak, natomiast  „Józef Wybicki a pierwsze powstanie wielkopolskie 1806r.” kolega Bartosz Rybko. Tytuł honorowego przodownika TP otrzymali: kol. Maria Jankowiak z oddziału Kościan i kol. Edward Poniewski z oddziału Poznańskiego. Kol. Jerzemu Zygmuntowi z oddziału w Turku wręczony został medal im. Franciszka Jaśkowiaka.

Na Placu Wyzwolenia w Dolsku

W niedzielę uczestników zlotu po mieście Śremie oprowadzał p. Sebastian Ignasiak, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej. Na trasie była wieża wodociągowa stanowiąca symbol miasta, „klasztorek”, bulwary nadwarciańskie z ławeczkami znanych Śremian, historie ks. Piotra Wawrzyniaka i pierwszego honorowego obywatela Śremu Józefa Rufina Wybickiego. Spacer zakończył się w najstarszym śremskim Parku im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919.

Przy pomniku Powstańców Wielkopolskich z postacią Dobosza w Śremie

Komandorem Zlotu i prowadzącą sobotnią wycieczkę była kol. prezes średzkiego oddziału Lidia Pazoła. Kolejne spotkanie zlotowe za rok zorganizuje Oddział Środowiskowy PTTK Poznań – Nowe Miasto.

Tekst i zdjęcia Lidia Pazoła.

Zobacz też Fotorelacja obiektywem Lecha Rugały

Strona główna